Kiedy organizm wysyła te ostrzeżenia to znak, że zaczyna bronić się przed grożącym mu udarem. W stanie przedudarowym pojawiają zaburzenia neurologiczne, które zwiastują poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Szybka reakcja może pomóc zapobiec poważnym uszkodzeniom mózgu.
Są już najświeższe wytyczne American Stroke Association. Wskazują one, że profilaktyka pierwszego udaru mózgu jest możliwa poprzez odpowiednie badania przesiewowe oraz zmiany w stylu życia. Zalecenia skupiają się m.in. na zwiększonej aktywności fizycznej, zdrowym odżywianiu i kontroli czynników ryzyka, takich jak m.in. ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu.
Odczuwasz silny, jednostronny ból głowy? Neurolog radzi, aby poddać się szybkiej diagnostyce - taki rodzaj bólu głowy jest bardzo niepokojący i nie powinien być bagatelizowany. Kiedy ból głowy może wskazywać na udar?
Udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów i trwałego inwalidztwa wśród osób dorosłych w Polsce i na świecie. Ryzyko udaru wzrasta wraz z wiekiem, jednak występuje też u coraz młodszych pacjentów. Dobra informacja jest taka, że czekają nas zmiany w leczeniu udaru. Do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia odnośnie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Ma on dotyczyć ostrej fazy udaru niedokrwiennego. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca tego roku. Co to oznacza dla pacjentów?